Completeaza formularul 230 pentru Asociatia SUPRA!
Doneaza prin e-banking pentru a sprijini Asociatia SUPRA
Clubul SUPRA

Înscrie-te în Clubul SUPRA!

Cauzele genetice ale obezității

Cauzele genetice ale obezitățiiLegătura dintre mutațiile genetice și obezitate

Un nou studiu din Marea Britanie a descoperit legătura dintre mutațiile și genetice și obezitate. Cercetarea, realizată la Londra în cadrul Imperial College și publicată în jurnalul Nature Genetics, s-a concentrat pe secvenționarea genomului unor pacienți din Pakistan, care suferă de obezitate. Rezultatele confirmă suspiciunile medicilor – unele cazuri de obezitate ar putea fi cauzate de mutația genei ADCY3.

Mutațiile genei ADCY3

Gena ADCY3 sau adenilat ciclază 3 stă la baza multor probleme de sănătate, printre care se numără și diabetul. Se știa de multă vreme că există o anumită corelație între obezitate și diabet însă, cu ocazia acestui studiu medical, s-a descoperit și o posibilă legătura genetică.

Atunci când se produc mutații ale proteniei din gena ADCY3, pacientul poate suferi tulburări de apetit, diabet, obezitate și chiar diminuarea sau lipsa simțului mirosului (anosmie). Oamenii de știință suspectează că gena ADCY3 ar influența hipotalmusul, o porțiune a creierului care secretă hormonii prin care este reglat atât apetitul, cât și alte funcții importante ale organismului. Aceste modificări hormonale ar putea explica mecanismul dereglărilor care conduc la obezitate, prin prisma tulburărilor de control ale senzației de foame.

Rezultate studiului au fost deja confirmate

Curând după ce a fost făcută publică această descoperire, o serie de confirmări a venit din partea oamenilor de știință din Olanda și Danemarca. Comunitatea oamenilor de știință a fost bucuroasă să descopere că rezultatele studiului londonez sunt susținute de descoperirile pe care o echipă olandeză le-a făcut în cazul unui pacient european care suferă de obezitate și care a moștenit pe cale maternă și paternă mutații ale aceleiași gene suspecte – ADCY3. În plus, și studiile daneze asupra populației inuite au remarcat o corelație între obezitate și mutația genei ADCY3, în contextul mediului izolat din Groenlanda, care favorizează consangvinizarea.

Stigma obzeității

Descoperirile științifice care țintesc să descopere adevăratele cauze ale obezității reprezintă un pas important în medicină, deschizând portițe spre înțelegerea mai bună a genomului uman și studiul maladiilor asociate cu obezitatea, precum diabteul. Mai mult decât atât, informațiile scoase la iveală prin aceste studii ar putea sta la baza unor noi tratamente eficiente împotriva obezității, o boală ale cărei victime sunt adesea ridiculizate și chiar blamate deși cauzele medicale ale suferinței lor nu au fost încă identificate.

Referințe:

Studiu. „Obezitatea nu înseamnă întotdeauna lăcomie”. Care ar putea fi adevărata cauză a obezității
Foto: pixabay.com

Alte articole

Cauzele genetice ale obezității

Obezitatea este o boală ale cărei victime sunt adesea ridiculizate și chiar blamate deși cauzele medicale ale suferinței lor nu au fost încă identificate.
mai multe detalii
Ce spune biologia despre diete?

Teoria spune că trebuie să ții regim ca să slăbești iar odată ce ai ajuns la greutatea ideală, vei rămâne așa până la adânci bătrâneți. Însă realitatea este cu totul alta.
mai multe detalii
De ce e mai greu să te abții de la unele mâncăruri fix când ești la dietă?

Probabil ai observat că, atunci când încerci să slăbești prin metodele obișnuite (adică dietă și, eventual, sport), îți este mai greu să te abții să mănânci o ciocolată sau o prăjitură decât atunci când nu ești la cură de slăbire. Există o explicație științinfică pentru asta (și acesta este un motiv în plus să nu încerci să slăbești ținând diete).
De ce unora le e mai greu să facă sport decât altora? (VIDEO) - Emily Balcetis

"Ne-am gândit că forma fizică pe care o aveau ar putea modifica aprecierea distanţei. Ce-am aflat? Puteam prezice aprecierea distanţei după raportul talie/şold. Oamenii ieşiţi din formă, nepregătiţi, apreciau distanţa ca mult mai mare decât cei care erau în formă. Forma lor fizică schimba modul în care percepeau mediul. Şi mintea poate face acelaşi lucru. De fapt mintea şi corpul lucrează în tandem ca să modifice modul în care percepem lumea".
De ce nu funcționează, de obicei, dietele? (VIDEO) - Sandra Aamodt

Neurologul Sandra Aamodt explică la o conferință TED de ce dietele nu funcționează și cum a reușit să slăbească, firesc și fără chin, de îndată ce a renunțat să țină cură de slăbire și a reînvățat să își asculte corpul.
Ce este în neregulă cu ceea ce mâncăm? (VIDEO) - Mark Bittman

Ce este în neregulă cu ceea ce mâncăm ne spune, într-un discurs amuzant, dar cu mesaj serios, Mark Bittman - editor al ziarului New York Times, rubrica despre mâncare.
mai multe detalii
Testele ADN te pot ajuta să ai rezultatele dorite?

Ți s-a întâmplat să ții regim și să faci antrenamente intense, dar parcă rezultatele obținute tot nu sunt pe măsura așteptărilor tale?

Știința intestinului

Sunt anumite lucruri despre care, de obicei, nu cautăm informații, decât în cazul în care avem o anumită afecțiune și atunci acel lucru devine deodată "important". De ce avem nevoie sa aflăm aceste informații?
mai multe detalii
Cum să slăbești și să menții acest lucru, potrivit științei

Pierderea în greutate este adesea un obiectiv principal în mintea multora, în special după perioada de festiv alimentar a sărbătorilor de iarnă. Dacă acesta era și obiectivul tău, sunt șanse ca până acum să fi trecut deja de unele provocări.